Bodrum Merkez

bodrum merkez

Bodrum, doğu ve batı limanlarının birleşmesinden meydana gelen yarımada üzerinde yükselen kalesi ve iki limanın kıyılarına dizilmiş bembeyaz evleri, gümbetleri ve denize inen daracık sokakları şöhreti dünyaya yayılmış yatları, tersaneleri ile ünlü bir yöredir.  Bugün Bodrum, Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olarak değerini ve yerini koruyor.

Dünyanın ve ülkenin bir çok yerinden gelen insanları doğal güzellikleri,  tarihi dokusu ve sunduğu özgür eğlence ortamıyla etkiliyor, alışkanlık yaratıyor. Gördüğü talep doğrultusunda değişiyor ve büyüyor. Başta turizm olmak üzere bir çok iş kolunun Bodrum’da kalıcı yatırımlar yapması bu durumun gelecekte de süreceğinin işareti.

Turistik değerlerinın yanı sıra Bodrum, özellikle su altı arkeolojisi için de önemli bir bilim merkezi. Dünyanın en önemli Sualtı Arkeoloji Müzesi, Bodrum Kalesi içerisinde yer alıyor. Dünya çapında araştırma ve kazı çalışmaları yapan Sualtı Arkeoloji Enstitüsü’nün (INA: Institute of Nautical Archaelogy) Türkiye merkezi yine Bodrum’da bulunuyor.
Yorum ekle